Prodej krmného hmyzu z našeho chovu.

V čem krmný hmyz u/chovat a čím ho krmit

Boxů na trhu je mnoho, jako univerzální rozměr se dá použít box o rozměrech 60x40x40cm. Ty jsou vhodné pro cvrčky, šváby i sarančata.

Návod k chovu švába který zde popisuji je konkrétně pro Švába argentinského. Obecně ho můžeme použít i pro jiné druhy, ale pozor, některé druhy lezou po skle i plastech jako třeba Šváb šedý (Nauphoeta cinerea) nebo umí i létat jako např. Šváb zelený (Panchlora nivea).

IMG_20200613_165439

oboustranná páska CEYS neptř 

IMG_20200613_165722

Větrání:

U cvrčka rozhodně box s víkem do kterého vyřízneme otvor přes celou plochu kam zatavíme nebo jinak připevníme kovové muší pletivo (ne plastové, cvrček ho rozkouše). Je více možností jak pletivo připevnit, já používám oboustranně lepící pásku o šířce 20mm nebo zatavíme pletivo pájkou ( to je nejlepší a nejlevnější varianta).

IMG_20200613_165322

 

U švába argentinského není síťky až tak potřeba, pokud necháme od okraje dostatek místa (jako dostatek považuji cca 10cm, to přesně vychází s boxy 60x40x40 pokud do nich umístíme proklady od vajec), ale existuje riziko, že samci mohou z boxu uniknou, umějí totiž létat i když křídla často nepoužívají.

 

Sarančata potřebují dobře větrané prostory a proto doporučuji větrání udělat minimálně do dvou bočních stěn, případně i vrchu. Pro lepší manipulaci můžeme do středu víka udělat díru 15x15 cm, ta nám poslouží k chytání sarančat, vyvarujeme se útěku. Otvor přikryjeme zbytkem plastu ze strany boxu. 

stosovaní sarancata

otvor pro manipulaci se sarančati

 

 

Chov ve zkratce:

 

Cvrček si pochutnává téměř na všem, k jeho přežití a odchovu postačí pšeničné otruby a brambor, ten obsahuje velké množství vody a je levný.Pro kvalitnější odchov bychom ovšem měli použít ke krmení stravu rozmanitější - kuk. šrot, ječný šrot, vitamínové směsi pro drůbež, psí granule, mrkev, celer, jablko, banán, jahody atd. U čerstvě vylíhlých přidáme hydrogel, ten zajistí dostatečnou hydrataci tím snížení úmrtnosti naší nové cvrččí populace. Cvrček se množí i při pokojové teplotě, pokud chceme proces urychlit, můžeme teplotu zvýšit až na 34°C čímž urychlíme inkubaci vajec, ale také zkrátíme jeho životní cyklus. Není na světle závislý tzn. můžeme ho chovat i v temnu, světlo k životu nepotřebuje. Kladiště připravíme třeba z misky od ramy kterou naplníme lignocelem. Pokud nepotřebujeme cvrčků tolik, můžeme všechny generace chovat v jednom boxu. Pro větší efektivitu chovu generace oddělujeme, protože v chovu dochází ke ianibalismu. Nikdy nerosíme.

 

Šváb si pochutná téměř na všem, má zvláštní vlastnost, dokáže i z nutričně bezvýznamných potravin vytvořit pro něj potřebné živiny. Ovesné vločky které se uvádí všude na internetu neshledávám příliš vhodné, švábovi moc nechutnají...nejlepší jsou směsi na základě obilného šrotu v kombinaci se sušeným mlékem, proteinovým koncentrátem, masovými moučkami. Zdroj vody hydrogel nebo zelenina či ovoce - okurka, mrkev, meloun, jablko, banán, pekingské zelí, různé druhy salátů. Co se teploty týče, pro domácí množení postačí i pokojová teplota, pokud krmených zvířat máme více nebo potřebujeme krmit s nymfami všech velikostí je ideální teplotu zvýšit do rozmezí 28-32 °C. 32°C je maximální teplota, více už není vhodné a může dojít ke stagnaci rozmnožování a úmrtí jedinců. Čím více temna nabídneme tím lépe. Šváb je poměrně plachý a tma mu dodává pocit bezpečí, to vede k větší žravosti=vitalitě=rozmnožování. U švába argentinského se nedoporučuje podávat příliš mnoho bílkovin. Dubie mají schopnost nadměrné množství proteinů ukládat ve formě kyseliny močové, při manipulaci ji vypouštějí. Vysoký obsah kyseliny močové může způsobit závažné nemoci u krmených zvířat, např. dnu.

 

 

Sarančata jsou oproti cvrčkům a švábům náročnější. Obecně platí, že by u obou druhů měl být dostatek sena, pokud nemáme přístup k senu postačí pšeničné otruby, pšeničný, ječný šrot. Vše zmíněné můžeme podávat najednou pro větší rozmanitost stravy. Jako zdroj vody použijeme trávu, pokud z nějakého důvodu trávu nemáme, například v zimě, můžeme ji nahradit listy z kedlubny, květáku které poměrně snadno seženeme v každé větší prodejně potravin kde se listů rádi zbaví. Mrkev je také vhodná zelenina. Vše koupené pečlivě umyjeme! Sarančata jsou velmi citlivá na chemii, jsou dobrým indikátorem pesticidů, pokud je zelenina kontaminovaná, sarančata do pár minut po požití umírají. Je třeba experimentovat, některá sarančata jedí i různé druhy keřů a listnatých stromů. Saláty včetně pekingského zelí podáváme minimálně, po požití dochází u sarančat k průjmům=zvýšení vlhkosti=úmrtí. Ke zdárnému chovu potřebujeme světlo a to minimálně 12 až 20 hodin denně. Saranče stěhovavé (Locusta migratoria) 26-32°C, Saranče všežravé (Schistocerca gregaria) 30-35°C. K páření dochazí za 4 týdny po dosažení dospělosti. Samice klade cca 80-100 vajec několikrát za život, ze kterých se po 10 až 21 dnech v závislosti na teplotě líhnout malé nymfy. Na kladení vajec použijeme nádobu dostatečné velikosti s lignocelem ( lignocel je kyprý, drží dobře vodu a můžeme ho použít opakovaně). Nikdy sarančata nerosíme.IMG_20200613_195054

Teploty pro uchování hmyzu:

Cvrček 18-20°C

Šváb 16-20°C

Saranče 23°C+

 

 

Mezi proklady od vajec doporučuji vložit papír/leták, nedojde tak ke zbortění.

Proklady udržujeme ve svislé poloze aby trus propadával až na dno, tím zmenším riziko zvlhnutí.